|
Ні "совокуплєнію" вузів! Сумські студенти вирушають походом на Київ
|
 Суми - надзвичайно красиве місто, особливо на берегах Псла і в центрі. Враження псують безкінечні ремонти - обабіч тротуарів з плитки а-ля Омельченко наляпано цементу, за яскраво пофарбованими фасадами центральної вулиці Соборної ховаються внутрішні двори з вибитими шибками і стінами, а реконструкція Червоної площі триває вже понад 700 днів.
|
 І от якщо пройти згаданою вулицею в бік згаданої площі, то за старовинним Спасо-Преображенським собором буде скверик. В його глибині - Академія банківської справи, перед ним ліворуч - передвиборчий пікет під прапором "Так!", праворуч - такий самий пікет під плакатом "Я", посередині скверу - насуплений бронзовий Кобзар. По ліву руку від Кобзаря - невелика галявина, обтягнена шнуром. На ній 10 наметів - містечко студентського Руху спротиву об'єднанню вузів у Сумах. Самі студенти називають це об'єднання містким і коротким словом "совокуплєніє".
|
В чому суть конфлікту?
|
 Є таке поняття, як Болонський процес - уніфікація критеріїв і стандартів вищої освіти в об'єднаній Європі. Наша нинішня влада, "враховуючи невідворотність Болонського процесу", теж вирішила реформувати українську "вишку". Одним із напрямків цієї реформи є зменшення кількості спеціальностей і укрупнення вузів. Суми стали другими - після того, як перший експеримент з об'єднання вузів провалився у Миколаєві.
|
 В обласному центрі - три вузи. По-перше, Сумський державний університет (СДУ), історія якого сягає 50-их років. Саме він виховав кадри для нинішніх промислових лідерів регіону, в тому числі і для легендарного ВАТ "Сумихімпром" - найкрупнішого в Україні виробника фосфатних міндобрив. На плівках Мельниченка людина з голосом, схожим на голос сумського губернатора Щербаня, запропонувала віддати 25% цього підприємства "дітям або внукам" людини з голосом, схожим на голос президента Кучми.
|
 СДУ створено на базі політехнічного інституту, але зараз він перетворився у справжнісінький класичний універ - 10 факультетів (в тому числі медичний), три інститути (навіть ракетних військ), філія у: В'єтнамі і призові місця на всеукраїнських студентських олімпіадах.
|
 Другий - це Сумський державний педадогічний університет (СДПУ) - добротний вуз, апгрейджена версія ще радянського інституту. Третій - Сумський аграрний університет (СНАУ), створений на базі колишньої філії Харківського сільськогосподарського інституту. У серпні 2001-го з рук Кучми він отримав статус національного (крім нього, національні аграрні є у Харкові та Луганську).
|
 В один із рокових днів української історії - 9 березня 2004 року - супроводжуючи свої дії стандартною бюрократичною єврориторикою типу "структурна реформа вищої освіти на Європейському просторі", представники обласної влади знайомлять викладачів СДУ з ідеєю СНУ (об'єднаного).
|
 Ще через кілька днів викладачі трьох вузів (як це зазвичай буває, більшість із них - класичні рафіновані інтелігенти, навіть без посад) підтримали ініціативу. В той же день перші студенти СДУ і СДПУ дізналися, що будуть учитися у абсолютно новому вузі, причому невідомо, як він буде називатися і де розташовуватиметься.
|
 Ще через кілька днів створився Рух спротиву... ні, навіть ще не рух, і не спротиву, а швидше ініціативна студентська група, яка виступала за прозорість і відкритість інформації з приводу об'єднання. Тоді ж створився сайт, який з часом став дуже грамотно зробленим самвидавчим рупором.
|
 У структурі вузів задіяно 30 тисяч людей - кожен десятий сумчанин - тому проблема швидко стає загальноміською. Олії в огонь підливають новини - стає відомо, що новим ректором буде старий ректор СНАУ Олександр Царенко (також цей член Аграрної партії працює народним депутатом у фракції СДПУ(о), а "совокуплєніє" відбуватиметься на базі аграрного вузу. З весни 2004 року пан Царенко - голова обласного осередку "об'єднаних".
|
 21 квітня Леонід Кучма видає указ "Про створення Сумського національного університету" - СНУ треба створити вже до кінця року. Серед студентів починаються заворушення, хоча їх ще вдається заспокоювати спільними нарядами працівників ректорату і людей у цивільному. Основна суть вимог - небажання бачити Царенка на посаді ректора і юридична самостійність трьох членів майбутнього СНУ.
|
Чому студенти проти створення СНУ на базі аграрного?
|
 За словами представників Руху спротиву, Олександр Царенко перетворив сільськогосподарський вуз на засіб заробляння грошей. Студенти СНАУ змушені платити ледь не за все - від перескладання заліків до обов'язкових курсів іноземних мов - а також брати участь у трудових "відпрацюваннях".
|
 Середня тривалість навчання: СНАУ - 52 650 хвилин на рік, СДУ - 118 400, СДПУ - 115 440. Крім цього, студентам-"аграрникам" доводиться сплачувати кілька тисяч за навчання, в "благодійні" фонди, за курси поглибленого вивчення іноземної, за обов'язкову магістратуру тощо.
|
 Тобто СНАУ перетворюється з вузу у місце, де за гроші можна отримати диплом - ліцензію на здійснення професійної діяльності. Доходить до того, що в оголошеннях про найм у обласній пресі можна зустріти фразу "Не диплом аграрного".
|
 У молоді, яка вивчила досвід СНАУ, навіть з'явився професійний термін - "піраміда Царенка". Йдеться про практику зниження цін комерційного навчання на 50 відсотків за умови, що плату буде внесено за 5 років наперед. І якщо перший комерційний набір може претендувати на частину коштів за 5 років, то з кожним наступним набором кількість грошей зменшуватиметься - вже четвертий збір коштів доводиться ділити на чотири набори студентів.
|
 Далі - більше: постійне збільшення комерційних спеціальностей і комерційних студентів, скорочення тривалості семестрів і пар, збільшення кількості денних змін і тривалості канікул, ліквідація спеціалізованих аудиторій, введення чергових груп, які не навчаються, а "відробляють". Це все робиться для того, щоб на одному наборі могло навчатися якогомога більше студентів. Довго так тривати не може.
|
Ситуація вже класична: "Не проголосуєте ви, знайдемо інших"
|
 Не могло так довго тривати і у справі "совокуплєнія". Студенти діяли напівпідпільно - хтось збирав підписи, хтось їздив у Київ пікетувати Верховну Раду і Кабмін. На депутатський запит Віктора Ющенка з Міносвіти прийшла відповідь - мовляв, розберемося, і в процесі створення СНУ врахуємо всі побажання.
|
 Пообіцяли - зробили. В один із рокових днів української історії - 22 червня - на спільному засіданні співробітників трьох вузів і за представництва кількох десятків студентів СНАУ було оголошено про створення нового вузу. Ректором уряд призначив... Олександра Царенка.
|
 Присутній на засіданні Сумський губернатор Володимир Щербань зробив зауваження викладачам найбільш "буйного" вузу - СДУ - що ті звернули на себе увагу політичних сил і пообіцяв: "Чим більше буде бузи, тим більше буде проблем".
|
 Ще через півгодини Царенко запропонував присутнім проголосувати за Устав СНУ. Нерішучий протест співробітників СДУ наштовхнувся на Царенкову фразу "Не хочуть голосувати, приведемо тих, хто проголосує". І вони проголосували... Після чого отримали повідомлення про звільнення, а СНУ оголосив конкурс на заміщення вакантних посад.
|
 Потім поповзли чутки, що ВСІМ студентам вводяться обов'язкові платні курси і 300-годинні відпрацювання (які можна замінити грошовим внеском), що будуть виселяти з гуртожитків і переглядати кількість тих, хто навчається за бюджетний кошт, що принижують викладацьку еліту класичного універу.
|
 Потім почали вивозити майно СДУ. Потім представники нової адміністрації зібрали студентів і намагалися прямо з актового залу відправити їх на відпрацювання, на що молодь відповіла масовим виходом з залу і вигуками "Царенко - не наш ректор!". Вочевидь, саме тоді оформилося основне гасло протестуючих "Студенти - не бидло! СНУ - не вуз! Царенко - не ректор!"
|
 По місту почали гуляти версії, що створення СНУ - це засіб заробітку і контролю за молоддю й інтелігенцією на президентських виборах. Висловлюється й інша думка - мовляв, СНУ(о) створюється для того, щоб за рахунок СДУ і СДПУ залатати величезні - до 20 мільйонів гривень - фінансові дірки СНАУ.
|
 На третій день - 25 червня - будівельники демонтують герби й написи на фасаді СДУ, зривають усі таблички на бібліотеках і корпусах. Це стало останньою краплею.
|
 І почалось.
|
Студентська революція на траві
|
 Сьогодні у таборі мешкає близько двадцяти чоловік, а ще три тижні тому - наметове містечко з'явилося в Сумах 28 червня, в День конституції - їх було понад 700. Зараз всі сили Руху спротиву кинуто на підготовку походу до Київ, і в таборі залишаються тільки чергові.
|
 Агітматеріали, акустичний динамік, стінгазета, хитромудра система перепусток (щодня змінюється колір, форма, написи), бутелі з водою, обов'язкове зібрання "пікейних жилетів" довкола табору. "Сталіна нам нада!" чергується з "А ви, юначе, як справжній українець мусите розмовляти винятково рідною мовою". Студенти намагаються відмежуватися від політики, але вона дістає їх і тут.
|
 Довкола наметів є кілька випалених у траві плям - це сліди "газових атак" на табір.
|
 "Вночі 23 липня кілька чоловік почали провокувати бійку в тому кінці табору, який виходить на Соборну. Більшість протестуючих зібралися там, а в цей час з іншого боку невідомі розлили якусь речовину", - каже "Українській правді" заступник коменданта табору Марина Шаповалова.
|
 "Студентові Богдан Жаркову, який надихався парів цієї суміші, стало погано. Він втрапив у реанімацію, але на сьогодні вже почувається краще".
|
 Як стверджує місцева преса, один із викладачів СДУ провів експертизу розлитої рідини - це виявився креозот із домішками цианіду ртуті. Після цього у сквері з'явився плакат з їжачками у протигазах і написом "Травіть - не здамося!" - він скромно висить поміж інших, не менш прикольних, інформаційних продуктів студентського активу.
|
 Взагалі за місяць існування наметового містечка виникла самодостатня молодіжна субкультура зі своїм арго, жартами, шифрами, малюнками, музикою і навіть реповими речитативами на кшталт ось такого:
|
Выбор есть - объединить по уму!
|
Но Царь все хочет сделать по-быстрому!
|
Проверок в СНАУ боится неистово!
|
Миллионы долгов, корпуса заложены.
|
Но ничего - депутату все можно!
|
Можно лгать не краснея, закон нарушая,
|
Два года ректора с депутатом мешая.
|
Політичний фон
|
 Це свято демократії відбувається в регіоні, який вважається одним із "найтоталітарніших" в Україні. Губернатора Сумщини, голову Ліберальної партії України називають представником "донецьких" на Слобожанщині, але насправді вся область є не "донецькою", а "щербанівською".
|
 Ще кілька років тому Михайло Бродський заявив, що губернатор підпорядкував собі абсолютну більшість прибуткових підприємств області. Зі Щербанем пов'язували фірму "Суми-Агроресурс", яка володіла пакетами акцій 23 сільськогосподарських підприємств, і ТзОВ "Міжрегіональний центр фондових технологій", яке володіє кондфабрикою, м'ясокомбінатами, цукрозаводами, швейними фабриками та іншим добром - аж до ТЕЦ.
|
 Вочевидь, з губернаторським прізвищем пов'язаний і банк з промовистою назвою "Володимирський", який розташований за будівлею ОДА. До речі, два тижні тому абітурієнти, які вступили в СДУ на бюджетні місця, були змушені робити благодійні внески в такий собі Сумський обласний благодійний фонд "Розвитку науки, освіти і духовності". Проплати здійснювалися саме через "Володимирський".
|
 Наразі невідомо, наскільки дружніми є стосунки Щербаня з головним есдеком області Царенком. Місцеві експерти припускають, що не надто дружні, і вуз як бізнес проект Олександр Михайлович отримав тільки тому, що міністерська квота на керування галуззю належить СДПУ(о).
|
 Опозиційні сили ("Наша Україна", КПУ, СПУ) робили заяви в підтримку студентів і звично намагалися їх використовувати, скажімо, надаючи табору агітпродукцію, де з одного боку була реклама партії, а з іншого - інфа про Рух спротиву. Однак студенти ЖОДНОГО РАЗУ не роздавали ці матеріали.
|
 Співпрацюють з сумчанами і всеукраїнські громадянські рухи - союзна "нашоукраїнцям" "Чиста Україна" наділила студентів футболками, а активісти громадянської кампанії "ПОРА!" провели з десяток студентських акцій на підтримку сумчан у різних регіонах країни - від Чернігова до Одеси.
|
Що далі?
|
 Влада вкотре довела, що ні про який "суспільний договір" не може й бути мови - якщо ти не інтегрований у політичні розклади, можеш не сподіватися на виконання своїх вимог. Ти - не в нашому мурашнику, ти взагалі ніхто.
|
 Cтуденти, від яких уже четвертий місяць просто відмахуються, стомилися і вдаються до більш радикальних ненасильницьких методів. Вони йдуть у похід на Київ - він почнеться 1 серпня.
|
 А між тим вимоги у студентів абсолютно не "політичні" і навіть не "політизовані" (в поняттях нинішніх можновладців це означає - не стосуються великої політики і передвиборчої кампанії). Вони просто хочуть зберегти самостійність і навчальні традиції своїх вузів, а також їм не до вподоби - з об'єктивних причин - нинішній ректор. Чи їхня вина, що цей ректор чомусь є водночас регіональним лідером провідної політичної сили, указ про його призначення оголосив провідний політик регіону, а підписав - провідний політик країни?
|
 Про це кажуть і самі активісти Руху спротиву: "Ми не хочемо вчитися за все платити, ми хочемо вчитися лікувати, конструювати, перекладати..." "Політизацією" швидше за все займаються окремі особи, які дозволяють собі привселюдно кидати фрази "Можете вважати мене ідіотом, але я буду - ректором, а Янукович - президентом", але аж ніяк не студенти.
|
 Однак з часом - а особливо з початком походу - студентські вимоги можуть стати неполітичною іскрою політичної пожежі. Занадто багато в країні таких-от ображених, "не з нашого мурашника". Ось тут би владі і задуматися, і зробити хоча б якісь рухи хоча б комусь назустріч.
|
 До речі - переможний югославський "Отпор", яким так люблять лякати українських домогосподарок комуністи і підконтрольні есдекам ЗМІ, створився саме як неполітичний рух. Режим Мілошевича звільнив кількох "неблагонадійних" вузівських викладачів, а студентам це не сподобалося.
|
 І почалось...
|
 Коментар студента: "Під час походу ми остерігатимемося провокацій"
|
 Олександра Веснич, прес-секретар Руху спротиву об'єднанню вузів у Сумах: У наметах зараз залишилися мінімальні зміни сумських студентів. Більшість тих, хто там живе - це студенти з інших міст. Сумчани готуються до походу, відпочивають і збирають речі. Вже розроблено графік, маршрут, визначено місця стоянок, надруковані листівки, які інформуватимуть про мету нашого походу.
|
 Ми домовилися з радіо "Свобода", що вони щодня висвітлюватимуть перебіг нашого походу. Незважаючи на те, що в нас буде охорона, ми побоюємося провокацій, причому не скільки з боку людей у погонах, як з боку "невідомих осіб".
|
 Рух спротиву офіційно заявляє - будь-які політичні гасла чи прапори під час нашого походу чи акцій просимо вважати провокаціями, оскільки ми не ведемо агітації за ЖОДНУ політичну силу.
|
 Коментар співробітника вузу: "Розповідають, що ніяких документів при перевезенні майна не оформлялося"
|
 Людмила Острівна, завiдувач лабораторiєю Iнтернет Сумського державного унiверситету: Історичний факультет СДПУ переїхав до сусіднього корпусу. Кажуть "Їм надали краще приміщення". А чи хотіли б ви, панове проректори та помічники, займати кабінет, де стіни викладені білою плиткою і приміщення схоже на кабінет лікаря? Бо ж переселили деканат до колишнього медпункту. І де ж виконання обіцянки - "ніякого погіршення умов праці"? А на місце історичного приїхав агрономічний факультет СНАУ.
|
 Представники служб, що переїхали, розповідають, що ніяких документів при перевезенні майна не оформлялося. Що ж тоді робити жіночці-коменданту корпуса, яка несе матеріальну відповідальність? Мабуть, зразу казати своїм дітям, що тепер нехай звикають їсти по три рази - в понеділок, середу й п'ятницю. Бо тепер замість трьох організацій, де можна було знайти роботу, буде одна. А в ній не може бути три бухгалтерії, три відділи кадрів, три планово-фінансові відділи, три лабораторії Інтернет... Ті, хто відкрито виступив проти - також ризикують стати безробітними.
|
 Скорочення буде. І написана заява на перехід до СНУ не гарантує, що людина залишиться на тих же умовах і з тією ж посадою. Наказів по викладачам ще ніхто не бачив, а по співробітникам - і поготів. На деякі посади оголошують конкурс. Особливо, якщо людина не написала заяву до СНУ. Та й з датами в них якісь нісенітниці трапляються. Схоже, що в новому навчальному закладі іде зворотній відлік часу. Люди відчувають небезпеку і шукають альтернативні варіанти вже зараз.
|
 Щоб створювати щось нове, потрібно все добре спланувати, і перед впровадженням насамперед ознайомити з планом дій тих людей, що працюють і навчаються. Спочатку робиться модель, потім вона апробується і тільки потім впроваджується в реальне життя. Бо такі перетворення пов'язані з людським життям і треба це життя поважати!
|
Коментар чиновника: "Хіба це наука, коли заганяють студентів на пари і вони там 36 годин на тиждень записують?"
|
 Ярослав Болюбаш, директор департаменту вищої освіти Міністерства освіти й науки України:
|
 Відбувається нормальний процес об'єднання навчальних закладів. В Україні нараховується 1009 вищих навчальних закладів різного рівня, з них - 330 університетів. У Європі - від сили 30. Така різниця означає, що розпорошується державне замовлення, викладачі - перевантажені, а кафедри - малочисельні.
|
 З ініціативою об'єднання виступила Сумська обласна держадміністрація, а один із трьох ректорів - Царенко - виконує обов'язки ректора. Позавчора я зустрічався зі студентами. Питаю, що ж вас не влаштовує - зараз нікого не звільняють і навіть складено ТРИ штатних розписи. Звичайно, доведеться когось звільняти - навіщо стільки шоферів, секретарок...
|
 Але студентам не подобаються якісь погані традиції аграрного. То я кажу їм - ви ж класичний університет, то впроваджуйте свої, класичні, традиції. Три вузи в обласному центрі - з вас же вся Європа сміятиметься! А вони одне - відмінити указ Президента про створення СНУ. Як можна відмінити указ Президента, якщо це закономірний процес?! Хіба це наука, коли заганяють студентів на пари і вони там 36 годин на тиждень записують?
|
 З Царенком інше питання - це на виборах вирішує колектив. І навіть ОДА вже не може втрутитися в цей процес. Вибирайте, кого хочете - кого виберете, той і буде.
|
Каштанова Революція
|