|
Проти контрабанди - спільними діями
|
 Як уже повідомлялось, у рамках Державної програми "Контрабанді - СТОП" на Сумщині силами правоохоронних органів проводяться заходи по запобіганню і викриттю фактів переміщення через митний кордон України товарів, культурних цінностей, зброї, боєприпасів, наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, притягненню причетних до скоєння таких діянь осіб до визначеної законом відповідальності. Оскільки координацію роботи правоохоронних органів по протидії цьому ганебному явищу покликана здійснювати прокуратура, про хід операції та її особливості, плюси і мінуси, ми попросили розповісти начальника відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ, державної митної служби та Державної прикордонної служби при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства прокуратури Сумської області молодшого радника юстиції Дмитра ВЕРЕЩАГІНА.
|
- Дмитре Борисовичу, чи можна вже говорити про якісь набутки правоохоронців у рамках проведення цієї операції?
|
- Насамперед, я хотів би підкреслити, що боротьба правоохоронних органів з контрабандою не обмежується лише рамками даної операції. Це один із пріоритетних напрямків діяльності і СБУ, і прикордонників, і митників, їх щоденна копітка робота. Не стоїть осторонь цієї важливої справи і прокуратура - як наглядове відомство. Що ж стосується безпосередньо операції, то в ході її проведення затримані крупні партії контрабанди. Для наочності наведу кілька прикладів, зовсім свіжих.
|
 9 квітня поточного року працівниками УСБУ в Сумській області був затриманий 28-річний громадянин Т., житель Білопілля, який автомобілем ЗІЛ-131 без реєстраційних номерів перемістив через митний кордон України з території Російської Федерації (поза митним контролем) партію шкіряного одягу і взуття на суму понад 200 тисяч гривень. Товар він перевозив із смт. Глушково сусідньої Курщини до села Ободи Білопільського району. Беручи до уваги, що в діях Т. вбачаються ознаки злочину, передбаченого частиною 1 ст. 201 Кримінального кодексу України, стосовно нього порушено кримінальну справу, ведеться слідство, що перебуває під контролем прокуратури області.
|
 16 квітня в районі с. Дем'янівка Ямпільського району за попередньою змовою групи осіб на автомобілях марки УАЗ троє громадян Росії контрабандним шляхом перемістили із сусідньої держави в Україну промислові і продуктові товари вартістю більше 300 тисяч гривень, що кваліфікується як великий розмір. Проти них теж порушена кримінальна справа за частиною 2 ст. 201 Кримінального кодексу України. Слідство проводить слідчий відділ УСБУ.
|
- Чи були випадки переміщення через кордон наркотичних засобів?
|
- Були і не поодинокі. Приміром, громадянин Росії Г., житель Москви, слідуючи через територію України з Індії до місця проживання, незаконно придбав у невстановленої особи особливо небезпечний наркотичний засіб - гашиш (смола каннабіса) загальною вагою понад 900 грамів і намагався провезти його через митний кордон України. При цьому пакунок вагою 400 г він віз у рюкзаку, а решту - у власному шлунку. Однак на пункті пропуску митного посту "Конотоп" Глухівської митниці перевізник наркотиків був знятий з потягу "Хмельницький - Москва", а небезпечний наркотик вилучено. Тепер йому доведеться відповідати перед законом за свої протиправні дії, оскільки він вчинив злочин, передбачений частиною 2 ст. 15 і частиною 3 ст. 305 Кримінального кодексу України. І подібних прикладів можна наводити багато.
|
 А загалом упродовж 2004 - 2005 років за контрабанду наркотиків засуджено 24 особи, 19 осіб - за незаконне переміщення через кордон товарів народного вжитку, при цьому, відповідно до санкції ст. 201 Кримінального кодексу України, товарно-матеріальні цінності загальною вартістю майже 1,3 мільйона гривень конфісковано в прибуток держави.
|
- Дмитре Борисовичу, чи у повній мірі правоохоронними органами області виконуються функції по боротьбі з контрабандою. Як Ви оцінюєте виконання ними своїх повноважень?
|
- На жаль, надані законодавством повноваження з викриття каналів контрабанди товарів, наркотиків та зброї використовуються не повною мірою. Зокрема, непоодинокими є випадки, коли співробітниками УСБУ та УМВС викриваються факти вчинення злочинів у зонах проведення митного контролю, хоча у відповідності до ст. 11 Митного кодексу України ці функції покладено саме на митників. Ось приклад. У червні минулого року працівниками УСБУ, вже після здійснення посадовими особами митного поста "Конотоп" відповідних процедур, викрито факт переміщення провідником потягу "Одеса - Москва" громадянином С. партії промислових товарів на загальну суму 73,7 тисячі гривень. Аналогічні випадки мали місце і на митних постах "Юнаківка", "Бачівськ", "Катеринівка".
|
 Є претензії до прикордонників та митників і в плані ґрунтовних оглядів товарів та транспортних засобів. Річ у тім, що ними недостатньо використовуються вимірювальні та спеціальні засоби, не завжди залучаються відповідні спеціалісти, як цього вимагає чинне законодавство. Знову наведу приклад. 7 квітня в пункті пропуску "Бачівськ" здійснено митне оформлення вантажу однієї з молдовських фірм на адресу товариства з обмеженою відповідальністю зі столиці Росії. Везли яблука елітного сорту вагою понад 19 тонн. Коли ж вантаж обстежили співробітники суміжного посту Російської Федерації, виявлено фактичне збільшення ваги на 12,3 тонни та фальсифікацію товарно-супровідних документів шляхом зменшення вартості вантажу на 400 тисяч рублів Росії. За даним фактом Курською митницею порушено кримінальну справу про контрабандне ввезення товарів з території України. Погодьтесь, такі дії не додають авторитету нашим митникам.
|
 Про неналежний рівень роботи по боротьбі з контрабандою свідчить і те, що із складених співробітниками Глухівської митниці упродовж поточного року 154 протоколів про порушення митних правил лише 4 (2,5 відсотка) стосуються фактів вчинення особами дій, пов'язаних з переміщенням товарів, транспортних засобів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто, за ст. 352 Митного кодексу України, а 11 (7%) - поза митним контролем (за ст. 351 цього ж кодексу). Аналогічна картина і на Сумській митниці. А на митних постах "Конотоп" і "Рижівка" не складено жодного протоколу з цього приводу.
|
 Більше того: замість викриття злочинів, що завдають державі шкоди у великих розмірах, співробітники митниці у гонитві за кількісними показниками зосереджують свої зусилля на виявленні дріб'язкових правопорушень щодо недекларування особами незначної кількості валюти або товарів. Приміром, у січні поточного року на митному посту "Бачівськ" під час здійснення контролю в автомобілі громадянина П. виявлено не вказаний у митній декларації газовий балончик вартістю : аж 7 гривень. А в березні на митному посту "Білопілля" складено протокол за ст. 340 Митного кодексу України стосовно пенсіонерки Л., яка не задекларувала перевезення у валізі цигарок "Прима" російського виробництва на 57 гривень. Подібні факти зафіксовані і на митних постах "Хутір-Михайлівський" та "Зернове".
|
- Дмитре Борисовичу, чи бувають випадки, коли порушники уникають визначеної законом відповідальності?
|
- Це трапляється тоді, коли співробітниками правоохоронних органів не вживаються першочергові заходи по припиненню та фіксації переміщення товарно-матеріальних цінностей через державний кордон України поза митним контролем. Так, у квітні поточного року в прикордонній смузі працівниками податкової міліції в ході проведення оперативно-розшукових заходів у рамках операції "Контрабанда, стоп!" затримано автомобіль "КАМАЗ" з вантажем товарів виробництва Туреччини загальною вартістю 329 тисяч гривень при відсутності будь-яких товаро-супровідних документів. При затриманні транспортного засобу не проведено фіксації місця перетину держкордону та не здобуто інших доказів ввезення товарів саме з Російської Федерації. Водій же стверджував, що придбав одяг на розташованому в Середина-Буді приватному складі. Звісно, спростувати це не вдалося, отож податковою міліцією було відмовлено в порушенні кримінальної справи у зв'язку з відсутністю в діях водія ознак контрабандного переміщення товарів.
|
- Які, на Вашу думку, чинники породжують контрабандні прояви?
|
- Один з них, як мовиться, лежить на поверхні. Це - не додержання суб'єктами господарювання вимог Закону України "Про державний кордон України" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про прикордонний режим" разом з органами місцевого самоврядування і державної прикордонної служби місць проведення сільськогосподарських робіт на територіях контрольованих прикордонних районів, розташування складських приміщень. Наприклад, минулого року, без належного погодження, ТОВ "Рижівка" Білопільського району вирощувався мак на площі 80 гектарів. А це поле межує з державним кордоном, і саме тут у вересні 2004 року прикордонниками був затриманий місцевий житель С., який намагався контрабандним шляхом перевезти до Росії з метою збуту 31,6 кілограмів макової соломки. Його засуджено за частиною 3 ст. 305 і частиною 3 ст. 307 Кримінального кодексу України. І таких чинників є чимало.
|
- Яких першочергових заходів треба вжити, аби поставити надійний заслін контрабандним проявам?
|
- Насамперед, усім правоохоронним органам слід істотно активізувати оперативно-розшукову роботу з викриття каналів незаконного переміщення товарів, зброї, наркотичних засобів через митний кордон України. Сумській митниці необхідно ініціювати перед Кабінетом Міністрів України питання щодо прийняття відповідного правового рішення по функціонуванню пункту пропуску "Покровка" Краснопільського району - "Колотилівка" Красноярузького району Росії. Сумському прикордонному загону разом з Управлінням податкової міліції ДПА в області в терміновому порядку провести обстеження приміщень недіючих тваринницьких ферм, машино-тракторних станцій та складів суб'єктів господарювання, що знаходяться на відстані 3 - 5 кілометрів від лінії державного кордону, з метою викриття місць можливого приховування контрабандних товарів.
|
 Не завадило б Сумській і Глухівській митницям здійснити взаємоперевірки проходження митних оформлень вантажів і транспортних засобів із суміжними постами Російської Федерації, а Сумському прикордонному загону і Управлінню АПК облдержадміністрації перевірити стан додержання вимог законодавства при проведенні сільгоспробіт у контрольованих прикордонних районах та прикордонній смузі, зокрема, при вирощуванні суб'єктами господарювання снотворного маку чи конопель.
|
 Ну, а органам прокуратури слід вчасно перевіряти рішення судів та органів дізнання митниць, згідно з яким особам повертались предмети порушення митних правил і транспортні засоби, що використовувались для їх переміщення, та вживати заходів щодо скасування рішень, що суперечать вимогам закону. Ясно одне: тільки спільними, чітко скоординованими діями усіх правоохоронних органів можна поставити надійний заслін контрабанді і твердо сказати їй - СТОП!
|
Розмову вів Олексій ДЕРЕВ'ЯНКО.
|
Сумська обласна прокуратура
|