|
Блакитне паливо: тарифи, розрахунки і борги
|
 Блакитне паливо: тарифи, розрахунки і борги (за матеріалами Про стан розрахунків споживачів за використаний газ та особливості цього процесу, пов'язані з прийняттям нових нормативних актів, йшлося на брифінгу 16 лютого у приміщенні ВАТ <Сумигаз>. Обговорювалися проблеми газового ринку, розрахунки за газ та виконання програми з безкоштовного встановлення лічильників абонентам області.
|
 Як зазначив заступник голови правління ВАТ <Сумигаз> Павло Тихенко, проблеми ресурсів газу для населення та бюджетних установ вирішує <Сумигаз>, а для промислових споживачів і підприємств теплоенергетики - НАК <Нафтогаз України>, єдиний постачальник газу, імпортованого <Укргазенерго>. На державному рівні ви-значений порядок забезпечення користувачів природним газом. Згідно з цим документом населення отримує газ місцевого видобутку, а для теплоенергетики та промислових споживачів використовується імпортований газ.
|
 Особливо актуальною залишається проблема розрахунків за газ. Постановою Кабінету Міністрів від 3.01.07 № 83 передбачено, що у разі, коли рівень розрахунків за спожитий газ населенням, бюджетними установами і підприємствами теплоенергетики складатиме менше 90%, область не отримає дотацій вирівнювання з Держ-бюджету. А ці дотації йдуть на отримання заробітної плати працівниками бюджетної сфери.
|
 Раніше порядок розрахунків з бюджетними установами базувався на договірній основі, яка передбачала оплату за отриманий газ до десятого числа наступного місяця. Але сьогодні цей порядок змінюється. Тому на місця направлені додаткові угоди до договору, за якими перерахування коштів за спожитий газ повинно здійснюватися у поточному місяці. Щоправда, мешканців ці нововведення не торкнулися.
|
 Щодо платежів за спожитий газ, найбільш дисциплінованими в цьому плані є мешканці Шостки, Роменського та Тростянецького районів, де розрахунки сягають 103%, у Лебединському, Сумському, Недригайлівському районах та м. Суми даний показник перевищує 70%. У середньому на Сумщині населення сплачує за газ на рівні 81%.
|
 Проте без проблем не обходиться. На початок року в цілому по області населення заборгувало 24,4 мільйона гривень. За січень неплатежі зросли на 4,6 млн. грн. і сягнули 29 мільйонів. Станом на 1 лютого рівень розрахунків бюджетних установ і населення 83,7%, теплопостачальних організацій - 58%.
|
 ВАТ <Сумигаз> систематично контролює надходження коштів за газ.
|
 Якщо абонент своєчасно не розрахувався, то газопостачальна організація надсилає попередження. Після його отримання, впродовж 10 днів абонент повинен розрахуватися за газ. У разі непогашення боргу, згідно з постановою Кабміну <Сумигаз> має право припинити постачання газу споживачу. За наявності значного боргу можлива його реструктуризація. Малозабезпечені мають право на отримання субсидії. Якщо споживач не згоден з визначеною ціновою категорією, він може звернутися до <Сумигазу>.
|
 За словами Павла Петровича, досудове попередження є одним із найефективніших заходів впливу на неплатників. У 2006 році лише у Сумах їх було направлено 461 на суму 618 тисяч гривень. Як наслідок, абонентами внесено 112 тисяч гривень. Якщо ж попередження не допомагає, подається позов до суду. У 2006 році по області направлено 374 позови на суму 383 тисячі гривень. Розглянуто 221 справу на суму 271 тисячу гривень, з яких на даний час сплачено 80 тисяч гривень.
|
 З початку цього року відповідно до постанови КМУ №1697 від 8 грудня 2006 року діють нові граничні ціни на природний газ для всіх категорій споживачів. Для підприємств комунальної теплоенергетики вони складають 686 грн. за 1 тис. куб. м, якщо газ використовується для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання. Населення платить за газ диференційовано, в залежності від річного обсягу споживання, якщо він: * не перевищує 2500 куб. метрів на рік - 339 грн. за 1 тис. куб. м; * не перевищує 6000 куб. метрів на рік - 480 грн. за 1 тис. куб. м; * не перевищує 12000 куб. метрів на рік - 980 грн. за 1 тис куб. м;M * перевищує 12000 куб. метрів на рік - 1173 грн. за 1 тис куб. м.
|
 За словами заступника головного інженера ВАТ <Сумигаз> Олександра Деменка, з минулого року в області впроваджується програма з встановлення газових лічильників. Так, з початку червня було встановлено 2,5 тис. приладів обліку. У зв'язку з підвищенням цін вони дають можливість економити газові ресурси і кошти споживачів. Відповідно до Указу Президента України малозабезпеченим громадянам, які користуються субсидією, лічильники встановлюються безкоштовно.
|
Світлана БАГАЄВА "Суми і сумчани"
|
Сумська міська рада
|